piątek, 1 kwietnia 2011

Polimerowa fotowoltaika

Polimerowe ogniwa fotowoltaiczne (power plastics)

Prace badawcze nad otrzymaniem polimerów elektroprzewodzących spowodowały stopniowy wzrost zainteresowania materiałami polimerowymi i ich zastosowaniem w bateriach słonecznych.

Fotowoltaika jest dziedziną zajmującą się wytwarzaniem energii elektrycznej z odnawialnego źródła jakim jest Słońce. Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują efekt fotoelektryczny wewnętrzny do generacji energii elektrycznej prądu stałego. Efekt ten polega na podwyższeniu poziomu energetycznego elektronu po przechwyceniu kwantu światła. Najprostsze ogniwo fotowoltaiczne zbudowane jest z warstwy półprzewodnika, katody, anody i podłoża.

Ogólnie można wyróżnić następujące typy fotoogniw:


  • zbudowane na podłożu krzemowym (I generacja),
  • zbudowane na podłożu z arsenku galu (II generacja),
  • zbudowane na podłożu polimerowym (III generacja).

Natomiast hierarchię fotoogniw można przestawić natępująco:

ogniwo -> bateria -> panel słoneczny.


Głównymi dziedzinami zastosowań fotoogniw są:

  • układy zasilające obiekty komunalne i mieszkalnictwo;
  • zasilanie urządzeń elektronicznych w telekomunikacji i transporcie itd.;
  • zasilanie układów pomiarowych;
  • elektrownie fotowoltaiczne;
  • technologie wojskowe i kosmiczne.

Podczas badań nad polimerami przewodzącymi odkryto ich dodatkowe właściwości elektrooptyczne, między innymi właściwości elektrochromowe, sensorowe, elektroluminescencyjne i fotowoltaiczne. Obecnie konstruowane są już miniaturowe diody fotowoltaiczne, diody elektroluminescencyjne (LED), polimerowe lasery, a także wykorzystuje się właściwości przewodzące polimerów w układach MEMS (Micro Electro-Mechanical Systems).


Główną zaletą nowej technologii ogniw słonecznych opartych na polimerach przewodzących jest ich prosta produkcja, a co za tym idzie niska cena w przeliczeniu na jednostkę prądu. Umożliwiają one zbudowanie ogniw słonecznych o bardzo małej grubości (materiałem nośnym może być cienka folia).



fotoogniwo na podłożu polimerowym

Ostatnie badania w dziedzinie polimerów przewodzących wskazują na szybki rozwój wysokoefektywnych baterii fotowoltaicznych. W związku, z tym prace wielu naukowców zmierzają w kierunku osiągnięcia jak największej efektywności w bateriach fotowoltaicznych na bazie polimerów przewodzących.


Mimo wielu utrudnień techniczno-procesowych specjaliści czołowych krajów wszystkich kontynentów, zajmujących się wytwórczością ogniw fotowoltaicznych są przekonani, że branża nanomateriałów odniesie niebawem sukces technologiczny i trzecia generacja baterii słonecznych przyśpieszy rozwój wytwórczości energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. W tej dziedzinie nasz kraj odstaje od innych krajów w Unii Europejskiej, a mamy niemałe możliwości techniczne do podjęcia wytwórczości oraz montażu baterii fotowoltaicznych na całym obszarze Polski.

--
Stopka

artykuł powstał na podstawie poniższych materiałów:


link1 - Synteza optycznie aktywnych polimerów karbazolowych, Michał Pajda


link2 - Trzecia generacja baterii słonecznych dzięki nanobranży, Włodzimierz Kotowski


link3 - Badanie elektrowni słonecznej - Instrukcja do ćw., Instytut Elektroenergetyki PW


link4 - Instalacje fotowoltaiczne, Ryszard Tytko


link5 - Fotowoltaika - wykład, Wydział Elektryczny PB


http://nowinytechnologiczne.blogspot.com/

Artykuł pochodzi z serwisu artykuly.com.pl - Twojego źródła artykułów do przedruku.

16 komentarzy:

  1. Bardzo ciekawy artykuł ... zapewne ta technologia niebawem zdominuje rynek .

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo inspirujący artykuł. Pozdrawiam !

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja się dokładnie na tym nie znam, ale również zdecydowałem się w końcu na instalację fotowoltaiczną. Dlatego jestem zdania, że jak najbardziej warto jest się tym rozwiązaniem zainteresować. Polecam oczywiście firmę http://inovativ.pl/fotowoltaika-grojec/ która zamontowała całą instalację bardzo profesjonalnie.

    OdpowiedzUsuń
  5. Bardzo ciekawie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  6. Niestety na samej budowie paneli fotowoltaicznych ja się nie znam i dla mnie liczy się to, że są one przede wszystkim skuteczne. Jak również czytałam na stronie http://inovativ.pl/audyt-instalacji-fotowoltaicznej-o-czym-warto-wiedziec/ to moim zdaniem dość ważną kwestią jest przeprowadzanie audytu.

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo ciekawy wpis. Ja właśnie zastanawiam się nad ofertą firmy https://solcity.pl/ z Białegostoku na instalację fotowoltaiczną

    OdpowiedzUsuń
  8. Strona internetowa https://ekover.pl/ to miejsce, gdzie można znaleźć kompleksowe rozwiązania z zakresu fotowoltaiki. Firma Ekover specjalizuje się w tej dziedzinie i oferuje mikroinwertery, które są kluczowym elementem systemów solarnych. Mikroinwertery Hoymiles, dostępne w ich ofercie, umożliwiają efektywne przekształcanie prądu stałego z paneli słonecznych na prąd zmienny, co zwiększa wydajność i niezawodność systemu. Dodatkowo, Ekover zajmuje się montażem instalacji fotowoltaicznych oraz dostarcza ekologiczne pompy ciepła.

    OdpowiedzUsuń
  9. Mikroinwertery Hoymiles to zaawansowane urządzenia w dziedzinie fotowoltaiki, oferowane przez firmę Ekover. Charakteryzują się one wysoką wydajnością i niezawodnością, umożliwiając efektywniejszą konwersję energii słonecznej na prąd elektryczny. Hoymiles oferuje różnorodne modele mikroinwerterów, kompatybilne z wieloma typami paneli słonecznych.

    OdpowiedzUsuń
  10. Zmagając się z awarią sieci elektrycznej w biurze, zdecydowałem się na skorzystanie z usług https://elektrycy.warszawa.pl/. Ich szybka odpowiedź i profesjonalne podejście do problemu uratowały sytuację. Elektrycy byli nie tylko wysoce kompetentni, ale także bardzo uprzejmi i pomocni. Ich umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów elektrycznych jest godna podziwu. Dla każdego, kto potrzebuje rzetelnej i skutecznej pomocy elektrycznej, ta firma jest najlepszym wyborem.

    OdpowiedzUsuń
  11. To zdecydowanie bardzo pomocne informacje, jeśli ktoś zastanawia się nad fotowoltaiką. Część ważnych informacji o konkretnych rozwiązaniach możecie znaleźć również na stronie https://dom21wieku.pl/polenergia-opinie-klientow-fotowoltaika-pompy-ciepla/ . Wydaje mi się, że warto pójść za nowoczesnymi technologiami, które w kwestii energii i ekologii są ważne dla każdego. Pozwala to też oczywiście na spore oszczędności z upływem czasu.

    OdpowiedzUsuń
  12. Od dłuższego czasu już zastanawiam się czy nie zamontować u siebie paneli fotowoltaicznych. Prąd drożeje a u mnie zużycie dość spore. Wiem na pewno, że największe zyski obecnie to wykorzystywanie energii na bieżąco, na https://fiberlink.pl/fotowoltaika/blog/co-to-jest-autokonsumpcja/ dokładniej przeczytacie czym jest autokonsumpcja.

    OdpowiedzUsuń
  13. Fotowoltaika Kraków kontynuuje swój dynamiczny rozwój jako jedna z kluczowych technologii odnawialnych źródeł energii w mieście. W odpowiedzi na rosnące ceny energii oraz potrzebę redukcji śladu węglowego, coraz więcej mieszkańców Krakowa decyduje się na instalację paneli słonecznych. Skomat dostarcza zaawansowane technologicznie systemy fotowoltaiczne, które są nie tylko kosztowo efektywne, ale także przyczyniają się do ochrony lokalnego środowiska.

    OdpowiedzUsuń